Webmail, hosting hesabınız ile verilen ve e-posta adresinizi kontrol edebilmenize olanak sağlayan web tabanlı posta kontrol merkezidir. Eğer webmail açılmıyor ve problem yaşıyorsanız bu yazıdaki adımlar size yardımcı olacaktır.

Öncelikle webmail adresinize http://www.siteadresi/webmail şeklinde veya http://www.siteadresicom:2095 veya http://webmail.siteadresicom şeklinde bağlanabilirsiniz.

Bazen bu sayfaya bağlanmada sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bazı kullanıcılarımız herhangi bir sorun olmadığı halde, webmail girmiyor şikayetiyle bize ulaşıyorlar. Bunun sebebi IP adresinizin bloke olması olabilir. Örneğin, e-posta adresinize ait şifreyi 5 kez üst üste hatalı girerseniz, sunucu tarafından otomatik olarak bloke olursunuz. Blokeyi açmak için web sitenizi ziyaret ederek CAPTCHA doğrulamasını geçmeniz yeterli olacaktır.

Mail sorunu yaşadığınızda ilk olarak https://www.intodns.com/ adresinden site adresinizi yazarak DNS sorunu yaşayıp yaşamadığınızı kontrol ediniz. Eğer Kırmızı Ünlem İşaretleri varsa bu DNS problemi yaşadığınıza işarettir. Problemi cPanel kontrol panelinizden DNS bölümünden giderebilir veya bu konuda herhangi bir bilgiye sahip değilseniz Destek Bildirimi göndererek problemi bize arz edebilirsiniz.

DNS’leriniz düzgün ise https://mxtoolbox.com/blacklists.aspx adresine sitenizin IP sini yazarak Spam listelerine girip girmediğinizi kontrol ediniz. IP adresinizi Başlat > Çalıştıra cmd yazarak çıkan komut satırına ping sitenizinadi.com yazarak IP’nizi öğrenebilirsiniz. Çıkan IP adresini sitedeki arama bölümüne yazıp Enter’layın çıkan ekrandan RBL bölümüne girdiğinizde tüm spam firmalarında siteniz Pass ise herhangi bir probleme sahip değilsinizdir. Eğer Fail verdiyse destek talebi yollayarak teknik ekibimize problemi iletiniz.

Tüm bunlara rağmen problem yaşamaya devam ediyorsanız, bulunduğunu hiyerarşi bir şirket ise sistem yöneticinizle irtibata geçin mail portları ile ilgili herhangi bir kısıtlama yapılıp yapılmadığını öğrenin. Eğer herhangi bir kısıtlamaya maruz değilseniz mail sorununuzu destek talebi atarak teknik ekibimize bildiriniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bunun birçok sebebi olabilir ancak en yaygın sebebi IP adresinizin bloke olmuş olması olabilir. IP adresinizin blokesini kaldırmak için lütfen yazımızdaki adımları takip ediniz.

E-Posta adresinizin şifresini cPanel veya DirectAdmin kontrol panelinizdeki e-posta hesapları bölümünden sıfırlayabilirsiniz.

Webmail arabirimine erişmek için sitenizin sonuna :2095 portunu eklemeyi deneyebilirsiniz. Alternatif olarak sitenizin sonuna /webmail adresini ekleyerek webmail sayfasına ulaşabilirsiniz.