Domain süresi bittikten sonra alan adınızı kullanamazsınız. Hosting hesabına bağlıysa, artık çalışmayacaktır. Nameserver adresleri de iptal olur.

Domain uzantınıza bağlı olarak domain süresi bitince süre uzatma ve geri alma için belli periyotlar vardır. Size tavsiyemiz domain süreniz dolmadan en az 20 gün öncesinde yenileme işlemini yapmanız ve eğer bu domain sizin çok önemliyse birden fazla yıl uzatma işlemini yapmanızdır.

COM, NET, ORG, INFO domainlerin süresi dolduğunda ilk 14 gün içerisinde mevcut fiyattan alan adınızı yenileyebilirsiniz. Alan adınızın yenileme ücretini ödedikten 1-6 saat içerisinde domain tekrar aktifleşir. 14 gün sonrasında ise sonraki 14 gün içerisinde ekstra 14$ ceza ödenir. 28 günün ardından ise redemption periyoduna geçen domaini geri alabilmek için 120-160$ gibi bir ceza ödemeniz gerekecektir. Tüm bu geri alma ücretleri ICANN tarafından belirlenmiş kurallar dahilinde belirlenmiştir.

Domain süreniz bittikten sonra yenilemezseniz, genellikle 90 gün sonunda domain boşa çıkacaktır ve tekrar kayıt edilebilir hale gelecektir. Ancak dikkatli olmanız gereken bir konu var. Otomatik domain kaydedici uluslararası firmalar bunu fırsatçılığa çevirerek biten domainleri belli süreliğine düştükten sonra satın alıyorlar. Böylece siz pişman olup domaini tekrar satın almak istediğinizde sizden çok yüksek fiyatlar talep edebiliyorlar. Bu yüzden domain süresini uzatmayarak daha sonra tekrar kayıt ederim diye düşünmeyin. Size tavsiyemiz alan adlarınızı her zaman zamanında yenilemenizdir.

Beyaz Hosting’den satın aldığınız tüm alan adları için bitiş süresi yaklaştığında size SMS ve E-Posta ile hatırlatma mesajları gönderiyoruz. Böylece zamanında domain sürenizin farkına varabilir ve yenileme işlemini geç kalmadan gerçekleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Evet, 28 gün içerisinde yenileme işleminizi yapabilirsiniz. Ancak uzantınıza bağlı olarak ceza ödeyebileceğinizi unutmayın.

Hayır, 90 gün beklemeniz gerekir. Domain süresi bittikten 90 gün sonra tekrar kayıt için hazır olacaktır.

Evet, domain süresi bitmeden önce 9 yıla kadar yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Hayır, süresi dolmuş bir domain transfer edilemez. Transfer işlemi ancak domain süresi dolmadan 20 gün öncesinde gerçekleşebilir.