Bazı durumlarda CentOS kurulu sunucularda saat geriden gelebiliyor. Örneğin, 10 dakika geriden veya 30 dakika geriden gelmesi gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Bunun sebebi ani kesintiler veya takılmalar olabilir. Bu durumu düzeltmek için otomatik saat güncellemeye yarayan bazı eklentileri aktifleştirmektir.

Eğer masaüstü arabirime sahip bir CentOS sürümü kullanıyorsanız zaten saat ayarları bölümünden bunu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak SSH üzerinden erişim sağlıyorsanız aşağıdaki komutları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Sistem saatinin sunucunuzda şu an ne olduğunu kontrol etmek için şu komutu çalıştırın.

timedatectl

Bu komutu çalıştırdığınızda Local Time kısmı eğer saati doğru göstermiyorsa, bu durumda aşağıdaki adımları takip ederek saatinizi senkronize etmeniz gerekecek.

timedatectl

Saati güncellemek için ntp ve ntpdate komutlarını kullanacağız. Bu komutlar NTP aracılığıyla sistemin tarihini ve saatini online olarak güncellemenize ve senkronize etmenize olanak tanır. Öncelikle bu paketlerin sisteminizde yüklü olması gerekiyor. Yüklemek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

yum install ntp ntpdate

Bu komutu girdikten sonra ntpd servisi yüklenmiş olacaktır. Sonrasında aşağıdaki komutları sırayla çalıştırarak ntpd servisini işletim sistemimizin içerisinde aktifleştireceğiz ve her sunucu açıldığında da başlamasını sağlayarak yeniden saati senkronize etmesine olanak sağlayacağız.

systemctl start ntpd
systemctl enable ntpd
systemctl status ntpd

ntpd status

Son girdiğimiz komut yukarıdaki görselde olduğuna benzer bir sonuç verecektir. Bu ntpd servisinin düzgün olarak çalıştığını size söyler. Ardından aşağıdaki komutu girelim ve CentOS NTP sunucularına bağlanarak sistemin kendisini güncellemesini sağlayalım.

ntpdate -u -s 0.centos.pool.ntp.org 1.centos.pool.ntp.org 2.centos.pool.ntp.org

Ve ardından aşağıdaki kodu girerek ntpd servisini yeniden başlatalım. Böylece yaptığımız ayarlar aktif olacak.

systemctl restart ntpd

İşte bu kadar. Artık sunucu saatiniz doğru ayarlandı. Bu işlem sonrası ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmadan saat ayarlarınız otomatik olarak ayarlanacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sunucu saatinizin şu an kaç olduğunu öğrenmek için "timedatectl" komutunu ssh üzerinde çalıştırmanız gerekiyor.

Yazımızın içerisinde yer alan komutları sırasıyla girdikten sonra sistem saatiniz de otomatik olarak güncellenecektir.

Hayır, sunucunuz internete bağlı olduğu sürece saati artık otomatik güncellenecektir. Herhangi bir bozulma, geride kalma yada ileri gitme gibi durumlar yaşanmayacaktır.